» Начало
» История
» Структура
» Обработка
» Цени


 

Добре дошли в света на диамантите!

Тук ще откриете много информация за диамантите. Информация за обработка на диамантите, техника, инструменти, които са Ви нужни.

Обработка на диамантите

Векове наред цената на диамантите се определяла от тяхното тегло. В диамантените бижута се вграждали само сурови диаманти, защото никой не умеел да обработва най-твърдия минерал на земята.

Промяната дошла в края на ХІV в. и началото на ХV в. – белгиецът Людовик ван Беркен открива начин за рязане на диаманта посредством друг диамант. Днес е ясно, че в момента, в който се вгради в бижу, диамантът губи половината от теглото, което е имал като необработен камък.

Майсторско дело и сръчност

Необработеният и неполиран диамант изглежда като безинтересно парче стъкло. Едва след обработката и оформянето на фасетите се разкриват неговото великолепие и блясък. Само след задълбочено изучаване на суровия камък може да се получи възможно най-голям обработен диамант с възможно най-малко примеси. Тази работа изисква огромен опит и подробни знания за кристалографията на диамантите и възможните примеси, налични в диаманта. Каква форма ще има накрая камъкът?

Как изглежда брилянтът

Най-често използваната шлифовка е кръгъл брилянт. Класическият кръгъл брилянт има 57 фасети или страни: стеничка (голямата фасета в средата), 32 фасети на коронката (горната част на брилянта) и 24 фасети в павилиона (долната част на брилянта, завършваща с връх). При шлифовка се губи половината от първоначалното тегло. Други възможни форми са марзкиз, овал, сълза, сърце, смарагдов шлайф, квадрат, триъгълник, осмостен и др. Крайният резултат зависи от формата на суровия диамант и до определена степен е предопределен и от модата. Днес може да се видят редица нови форми на пазара.

Обработката на диамантите – крачка по крачка

Mаркиране

След като специалистът грижливо разгледа суровия камък и реши по какъв начин ще бъде обработен, с лазер се отбелязват местата на разреза, след което камъкът се разрязва се и се шлифова. Всеки диамант е уникален и целият процес е специфичен за конкретния камък. Резултатът зависи най-вече от формата и качеството на суровината.

Разцепване

При разцепването суровият диамант се разделя на две или повече части с един удар по протежение на отбелязаните линиите на разцепване – следователно само в определена посока. Тази техника била използвана преди няколко века в Индия и изисква голяма сръчност. Разцепването се извършва едновременно по посока на нишката на кристала. Камъкът се поставя на дървена стойка, а срещу него по същия начин се поставя друг остър диамант, с който ще се направи прорез. Силен удар с чук по стоманен нож разделя диаманта.

рязане

Рязането се извършва срещу нишката на кристала. Преди рязането камъкът се закрепя на медна глава с помощта на специална смес от гипс и варовик. След като сместа се втвърди, главата се монтира на машината за рязане. Камъкът се реже с изключително тънък диск, покрит с мазнина и диамантен прах. Дискът достига честота на въртене до 10 000 – 15 000 оборота в минута. Най-добре е рязането да се извършва със скорост милиметър на час. Рязането на големи камъни може да отнеме и няколко седмици.

шлифоване

Диамантът получава бъдещата си форама след шлифоване на разцепения или вече разрязан камък. Традиционен метод е диамантът да се постави на главата на струга. На противоположната страна се поставя друг диамант, с който се извършва шлифоването до получаване на желаната кръгла форма.

полиране

Полирането е процес, при който на повърхността на диаманта се оформят фасети. Диамантът се поставя в специални клещи на шлифоващия инструмент и е ориентиран в определен ъгъл спрямо полиращия диск. Полиращият диск е изработен от стомана и е покрит с мазнина, която е смесена с диамантен прах.

Традиционното срещу модерното

Въпреки че все още често се прилага ръчната обработка, много важна роля играят и модерните методи. Например преди разцепването и оформянето се извършва маркиране с лазер. Когато се използва лазер при рязането не се налага да се взима под внимание посоката на нишката на кристала, но пък по този начин диамантът губи малко повече от теглото си, отколкото при употребата на старите маханични методи.

И при безспорните предимства на модерните технологии винаги в края на този процес стои незаменимата човешка сръчност, която оформя от суровината великолепна скъпоценност. В появата на един диамант винаги участват много хора. Маркирането на разреза обикновено се извършва от един човек, рязането от друг, шлифоването от трети и накрая има минимум други двама шлифовчици и полировачи. Малките брилянти - „melees”, буквално се полират серийно. Всеки тип фасета се оформя от определен полировач. Този тип брилянти се шлифоват предимно в Индия и Китай, но и в Белгия, Израел и САЩ.