» Начало
» История
» Структура
» Обработка
» Цени


 

Добре дошли в света на диамантите!

Тук ще откриете много информация за цените на диамантите. Как са се променяли те през годините. Ще си отговорим на въпроса: Колко струва един диамант?

Диагностика на диамантите

Съществуват няколко метода за диагностициране на диамантите и различаването им от други минерали и негови имитации. Идеални кристали на ниво атомна решетка никога не са били откривани. Всички диаманти, дори и синтетичните, притежават някакви недостатъци, формирани по време на растежа им и този факт позволява те да бъдат разграничавани един от друг. Природните диаманти обикновено съдържат включвания на различни неорганични частици, които липсват при синтетичните.

Най-простият начин за определяне на камъка като диамант е надраскването му, основавайки различаването му на изключителната твърдост на този минерал. Методът обаче почти не се използва, понеже целостта на диаманта може да бъде нарушена.

Ефективна е диагностиката с диамантена сонда, действието на която се базира на уникалната топлопроводност на минерала, превишаваща многократно тази на среброто и медта. Чрез сондата се подава за няколко секунди топлинен поток и се измерва реакцията на камъка. Чрез този метод може да се направи проверка на съвсем малки камъни, закрепени дълбоко в скалната маса.

Друг начин на диагностициране е с т.нар. диамантен молив, който съдържа специална мазнина. Линията, която той оставя върху диаманта е плътна, докато върху останалите минерали и имитации мазнината по тази линия се събира на капчици.

Диагностика се прави още с рентгенови лъчи и флуоресцентни методи.

Съществуват и доста допълнителни тестове, които се използват за разграничаване на брилянтите от техните имитации, както и от синтетичните диаманти. Лабораториите използват различни оптични техники като спектроскопия, проверка на луминесценцията, идентификация с оранжева флуоресценция, микроскопски изследвания и т.н.